Nem akarom a bankokat védeni….

Nem akarom a bankokat védeni…A „devizahitel” nem jó kifejezés. Megtévesztő! Senki nem vett fel devizában (pl svájci frankban) hitelt, és senki nem törlesztett devizában! A banktól forintot kaptunk, és forintot fizettünk vissza. A bankok azonban azt mondták (még az elején): választhattok: adok nektek hitelt forintban, amelynek a kamata (pl.) 2.8 %, de a törlesztő-részletek a mindenkori aktuális svájci frank/forint árfolyamtól függenek majd. Ha romlik a forint, ugyanannyival emelkednek törlesztő-részleteitek, elvégre én, a bank, aki a pénzt adom, nem járhatok úgy, hogy az a tíz millió, amit most adok, öt év múlva már csak öt-milliót fog érni! Kell, vagy nem kell? Vagy: adok pénzt hitelbe „forint” alapon, 15-17 (?!) %-os kamatra. Melyiket választjátok? Az emberek (akik nem sejtették, hogy 10 év múlva a forint romlása miatt nagyon rosszul fognak járni), ezt a konstrukciót választotta. Más kérdés, hogy később, nem is volt egyéb konstrukció. A bankok első blikkre tehát nem jártak el inkorrekt módon. Ki akarhatná, hogy egy szegény bank tönkremenjen az árfolyam-változások miatt? A kutya nem itt van elásva! A bankokat nagyon nehéz ebben „megfogni”. Ha könnyű lenne, már rég nem lenne kérdés a kérdés! Az igazi hunyó itt a nemzetközi pénztőke, ami a bankok, és a pénzpiaci folyamatok mögött áll. Egy mindenható érdekcsoport „játszik” az árfolyamokkal, tudatosan megtervezi, és, a végén zsebre vágja a hasznot. Ők a bankok tulajdonosai? Valószínű. Ők tehetnek arról, ami történt? Meglehet. Utol lehet őket érni, el lehet őket kapni, be lehet őket perelni? Nem lehet. Nem tömörülnek látható, megfogható szervezetbe. Mi a megoldás akkor? Nem tudom. Minden esetre, abban, hogy így jártunk a bankok mellett nagy felelőssége van az államnak, a társadalomnak is. Elmondhatták volna a kedves főszereplők, banktisztviselők, kormány-szóvivők, ellenzéki nagyokosok, politikusok, elemző közgazdászok nekünk, balekoknak, milyen kockázattokkal és mellékhatásokkal kell számolnunk! De nekünk is lehetett volna elég eszünk! Csak a korábbi trendeket kellett volna megnézni! Mi ebből a tanulság? Abszolúthe semmi!

Vélemény, hozzászólás?